Az utóbbi napokban már néhányan a „Ferenc pápa címere” kifejezésre keresve tévedtek a blogomra.
Szándékomban is állt ezt a posztot mihamarabb megírni, de a megválasztás után beletelik néhány napba, míg az új pápa meghatározza és nyilvánosságra hozza a címerét.
De most nyilvánosságra került (a Vatikán honlapján is fenn van), úgyhogy belekezdhetek az elemzésbe.
Az új pápánk – nagyon rokonszenves módon – az alázatot, szegénységet hangsúlyozta eddig minden gesztusával a megválasztása óta.
Nagyon örülök annak, amikor azt mondja, hogy a szegényeket szolgáló szegény egyházat szeretne. Pont ilyen hozzállást vártam egy latin-amerikai pápától. Remélem, tényleg a szociális kérdések fognak előtérbe kerülni a következő években.
Mellesleg A halász cipője című 1968-as film jutott róla eszembe.
Ebben a filmben egy viszonylag ismeretlen ukrán püspököt választanak meg, részben egyfajta kompromisszumként, részben mert a többieket lenyűgözi a bíboros egyszerűsége, szerénysége.
Az új pápa az I. Kiril nevet veszi fel.
A világ éppen súlyos nemzetközi konfliktussal terhelten atomháború szélén áll; a pápa eleinte megpróbál közvetíteni, de idővel rajön, hogy ez nem elég, mert a háborús feszültség mélyén égető szociális problémák vannak, amiket nem lehet tárgyalásokkal megoldani: így aztán kiáll az erkélyre, leveszi a tiarát, és közli, hogy szétosztja az egyház vagyonát a szegények között – ami a lenn álló tömegek lelkes helyeslésével találkozik.
Nos, valami ilyesmit várunk, remélünk (ha nem is ilyen radikális formában) attól a pápától, aki annak az Assisi Szt. Ferencnek a nevét vette fel, aki a teljes szegénységet választotta, hogy így szolgálja a szegényeket és Istent.
Ehhez a gondolathoz jól illeszkedik, hogy elődjéhez hasonlóan Ferenc pápa sem a hármas koronát, hanem a püspöksüveget használja sisakdíszként.
A XVI. Benedek által a címer aljára helyezett pallium viszont nem szerepel nála, ezzel szemben a jelmondatát (miserando atque eligendo) címerelemként odahelyezi, ami szintén először fordul elő a pápai címerek történetében. A jelmondat szerintem azt jelenti, hogy „megszánva és kiválasztva”, de majd arom kijavít, ha erre jár. :-)
A kulcsok dizájnja kicsit változni szokott – úgy látom, Ferenc pápa ugyanolyan négyzetes fogójú formát választott, mint korábban II. János Pál.
A címerpajzs kissé meglep – abból a szempontból, hogy gyakorlatilag egy az egyben megegyezik a pápa korábbi, bíborosi címerével (eltekintve attól, hogy a csillag és a szőlő nárdusz színét a korábbi ezüstről aranyra – azaz fehérről sárgára – cserélte).
Nem mintha ez nem lenne teljesen megszokott és természetes, csak a címerpajzs nagyobb részét így most a jezsuiták jelképe (a napkorong az IHS betűkkel, kereszttel és a három szöggel) foglalja el; ezzel sincs semmi gond, csak ahogy Ferencként sem a jezsuita Xavérit, hanem a ferences Assisit választotta, azt hittem, hogy itt is a rendi szimbólum felől valami egyetemesebb üzenet felé fog lépni.
Nos egyelőre ennyit akartam és tudtam írni – lehet, hogy később még egy kicsit visszatérek a témára.