Természtesen ez is a kedvenceim között van.
De néha elgondolkodom azon, hogy vajon Magyarországon hányan ismerik pontosan a magyar zászló(ka)t. Tartok tőle, hogy odahaza nincs igazán zászlókultúra, nem igazán közismertek a zászlóra vonatkozó szabályok.
Ha Svédországban veszek egy noteszt, megtalálom benne a zászló felvonásánák, levonásának és félárbocra eresztésének a szabályait, a „zászlós ünnepek” listáját, és iskolai évzárók kapcsán élőben is láttam, hogy (legalábbis van aki) tisztában van azzal, hogyan kell helyesen összehajtogatni a svéd zászlót.
A magyar zászló kapcsán, meglepő módon még az – egyebekben mellesleg elég informatív – nemzetijelkepek.hu is csak annyit ír, hogy az piros-fehér-zöld. Ami kétségkívül igaz, de ez még ugyancsak elégtelen információ. Még ha most el is tekintünk attól a (hallgatólagosan magától értetődőnek tekintett) információtól, hogy ezek a sávok egyenlő szélesek, hiányzik egy fontos adat, nevezetesen a zászló oldalainak az aránya.
Nos, ez a hivatalos állami zászló esetében 1:2, ahogy itt az első képen látható. Ugyanez a zászló használtató polgári célra (magánszemélyek által) szárazföldön és vízen is.
Ezzel szemben van egy polgári (magánszemélyek által használható) valamint civil (=nem katonai) tengeri zászló, ahol az oldalak aránya 2:3, ez a (feltehetöleg közismertebb) változat a második képen látható.
Ezen kívül van még magyar hadizászló (nemzeti színű lángnyelvekkel körülvett fehér zászló, középen a címerrel, ez a harmadik képen látható), valamint magyar haditengerészeti zászló (hasonló, mint az előbbi, de a címer a mezőnek a rúdhoz közelebbi szélén helyzkedik el, valamint a szélén nem lángnyelvek, hanem szabályos fogazat szerepel). Azt mondjuk nem tudom, hogy hogy nézhet ki a magyar haditengerészet, a magam részéről legfeljebb néhány, a Dunán járőröző motorcsónakot bírok elképzelni.
Hát így.
Tegye fel a kezét, aki tudta mindezeket.