Ez a posztot most már két okból is meg kell írnom.
Egyrészt, az a poszt, amit a líbiai zászlóról, meg annak a várható változásáról írtam, még ma is a legolvasottabb írásaim között van (jó, ez mondjuk kábé heti egy olvasót jelent, de akkor is). A mostani szír helyzet meg mutat némi párhuzamot a korábbi líbiai helyzettel.
Másrészt, érdekes tapasztalat volt, hogy Lea (aki mostanában ugye leginkább az amerikai tévéhíradót nézi), nem csak képben volt a szíriai helyzettel kapcsolatban, de elég elkötelezettnek is mutatkozott, amikor a múltkor erről a témáról beszélgettünk. Nem hiszem, hogy sok magyar vagy akár svéd tinédzser lenne ezzel hasonlóképpen.
Nos, tehát Szíria jelenlegi zászlaját az első képen láthatjátok.
Az, hogy a felkelők egy új, saját zászlót használnak, szerintem nem is tűnt fel sokaknak. Ennek az lehet az oka, hogy – líbiai szituációtól eltérően – az eltörölni kívánt zászló sem néz ki különösebben extrém módon (egy átlagos arab zászlónak lehet mondani), ráadásul az új dizájn azért eléggé hasonlít is hozzá, gyakorlatilag csak a színeket keverték meg egy kicsit.
A második kép (piros csillagokkal) a lázadók zászlaját mutatja.
A dolog érdekes háttere az, hogy valaha volt egy halva született ötlet arról, hogy Szíria és Egyiptom egy ország legyen, Egyesült Arab Köztársaság néven. Na, ennek az államalakulatnak volt a zászlaja ez a piros-fehér-fekete a két zöld csillaggal (a csillagok Egyiptomot és Szíriát jelentették). Nagyjából három év alatt az érintettek is rájöttek, hogy hülyeség két viszonylag távol fekvő országot így összevonni. Az államalakulat bukása után Szíria visszatért az előzőleg már jól bevált zöld-fehér-fekete zászlóhoz a piros csillagokkal.
Egyiptom viszont megtartotta a zászlót, sőt vicces módon az Egyesült Arab Köztársaság nevet is.
De aztán pár év múlva újra visszahozták a szírek az egyesültköztársaságos piros-fehér-fekete zászlót, immár három csillaggal.
Utána egy újabb kísérlet történt egy szövetségi állam létrehozására (ezúttal Líbiát is belevonták a nagyszerű tervbe), ismét újabb zászlóval (ez is piros-fehér-fekete volt, csak csillagok helyett most egy címerszerűséggel középen).
Aztán meg ismét vissza az egyesült arab zászlóhoz.
Na, tehát a tüntetők pedig ehelyett az egyesült helyett az annál eggyel korábbi és egyben eggyel későbbi zászlót preferálják.
Nem voltam zavaros? De, gondolom, igen.
Sajnálom, egy zavaros környék zavaros évtizedeiről van szó.
A Líbia-posztban némi jóslásra vállalkoztam, és aztán be is jött, amit ott írtam.
Akkor itt is megpróbálkozom kitalálni, hogy mi lesz a felkelés és a zászló jövője:
Azt tippelem, hogy minden marad a régiben.
A felkelők ezúttal nem fognak különösebb külső segítséget kapni, ennek híján pedig a jelenlegi rezsim előbb-utóbb vérbe fojtja a lázadást.
És ahogy Leának is kifejtettem: Nem, nem gondolom, hogy ez így van jól, csak azt gondolom, hogy egyszerűen a jelen politikai helyzetben ennek van realitása.
Pedig Szíria egyébként pont egy olyan ország, ahová már egy jó ideje el szeretnénk menni Jucussal – gyönyörű szép hely, és mégsincs tele turistákkal.
Ráadásul olyan ország hírében állt, ahol muszlimok, keresztények és zsidók viszonylagos békében élnek egymással.
Ezzel együtt lehet, hogy most még pár évet várunk az utazással.