A blogom rendszeres olvasói bizonyára rájöttek, hogy a kissé hosszabb hallgatásom oka a régóta tervezett koreai utazás volt, mivel Szöulban nem igazán adódott sem alkalmam, sem rendes technikai lehetőségem posztokat írni.
Remélem, nem pártoltatok el tőlem ez alatt a pár hét alatt, így most megoszthatom veletek az élményeimet.
Úgy gondolom, legcélszerűbb, ha az amúgy is jó ideje esedékes zászlós poszttal nyitom a koreiai elmélkedéseim sorát.
Igazából most, ez alatt a bő két hét alatt értettem meg, mennyire jól ragadja meg a zászló az ország lényegét.
Egyrészt erősen emlékeztet Japánéra. Márpedig akármennyire is ők voltak az elnyomók, a fő ellenség, azért vitathatatlan Koreában a nagyon erős japán kulturális hatás.
A zászló közepén látható jel a yin-yang szimbólumot juttatja eszünkbe.
Tulajdonképpen helyesen, mert alapvetően ugyanarról van szó, de ez a koreai jel (Sam-Taegeuk) további jelentéseket is hordoz: egy másik (nagyon elterjedt) változatban három csepp fonódik egymásba – kék, piros és sárga színekben (ez a három szín amúgy is nagyon gyakran fordul elő együtt Korában), aminek egyik magyarázata, hogy ez a király, a kormányzat és a nép egységét jelenti. Ebből a sárga lenne a király, ami most már ugye amúgy sem aktuális többé.
Sam-Taegeuk (saját fénykép egy random metróaluljáróból)
A zászló négy sarkában négy bináris jel látható (az összesen nyolcból, amit ezzel a három igen-nem, 0-1 kódból össze lehetne hozni – a zászló korábbi változatain egyébként szerepelt is mind a nyolc).
Gyerekkoromban kifejezetten nem kedveltem ezt a zászlót pont ezek miatt a jelek miatt. Bosszantott, hogy a fekete vonalak helyenként meg vannak szakítva, másutt meg nem, ráadásul ezek nem is adnak ki „szabályos" (azaz tükörszimmetrikus) mintát.
Persze a minta nagyon is szimetrikus, csak eggyel mélyebb szinten – a folytonos vonal átellenes párja mindig a megszakított és fordítva.
A négy jel pedig jelenti még a négy világtájat, a négy évszakot, a négy fő erényt, a négy családi helyzetet (apa, anya, fiú, lány) is.
Tehát amit ez a zászló üzen a számomra, az az ellentétek egysége, egymás mellett élése.
A benyomásaim is gyakran ekörül forogtak: megdöbbentő ellentéteket láttam egymás mellett vagy egyszerre jelen lenni ebben az országban. Szegénység és gazdagság, hagyományőrzés és modernitás, kedvesség és feszültségek.
Majd ezekről is tervezek írni a következő posztjaimban.