Van az úgy, hogy (mindenki más számára...) nyilvánvaló dolgok csak jóval később esnek le a számomra, és őszintén rá tudok csodálkozni arra, ami igazából magától értetődő (kellene, hogy legyen).
Ilyen eset volt az, hogy csak viszonylag nemrég (és sok-sok évnyi lelkes fogyasztás) után jöttem rá, hogy a Nutella azért viseli ezt a nevet, mert mogyoróból (angolul: nut) készült.
Egy hasonló élményben volt részem most hétvégén is. Ügyeltem, így az időm jelentős részét a lenti szobámban töltöttem.
Annak a szobának a falát díszíti az „In Watermelon Sugar” címet viselő kép.
Ezt a festményt nagyjából két éve festette nekem egy kedves ismerősünk, annak idején még egy blogposztot is írtam róla.
(A blogposztban a jelek szerint nem szerepel az ismerősöm neve – talán ő maga kérte annak idején valamiért, hogy ne írjam le – úgyhogy most sem írom ide; aki ismeri, úgyis tudja, kiről van szó, másoknak meg úgysem mondana sokat egy keresztnév.)
Szóval két éve ott van a falon a kép, és nyilván nem nézek rá minden nap, de azért mégiscsak folyamatosan jelen van a lakásunkban.
A téma ugye adott, egy patak/folyó, ami életet visz a pusztába – nőnek körülötte a fák, és magában a patakban is nyüzsög az élet.
Ez így rendben is van.
A kép – ahogy felfogtam – eléggé síkbeli és absztrakt.
Azt, hogy a folyó vize helyenként világosabb, másutt sötétebb, annak tudtam be, hogy talán a napfény esik máshogy egyes részekre, vagy még inkább valami víz alatti növényzet okozza az eltérést.
Ez nem igazán tetszett, meg úgy – őszintén szólva – magával a képpel kapcsolatban is ambivalens érzéseim voltak.
Aztán most ahogy az ügyeletem vége felé a képet bámultam, egyszerre csak összeállt a jelentése.
A sötétebb részek a vízben, ahogy mondani szokták „nem bug, hanem feature”, és egyszerre a kép is egy egészen új térbeliséggel állt előttem.
Most, hogy megláttam ezt az összefüggést, persze már képtelen vagyok „unsee it” (újra-nem-látni), sőt, egy kicsit fura is, hogy nem vettem eddig észre.
És így most már a kép is jobban tetszik.
Látjátok, értitek, hogy mire gondolok?